Miten KTM:n uudet uutiset näkyvät Suomessa?

KTM Nordicin toimitusjohtaja Jaro Sihvonen on tyytyväinen, kun KTM:n uudet askelmerkit ovat selvillä.
Kuva
Antti Hellsten
Me keskustelimme KTM Nordic Oy:n toimitusjohtajan Jaro Sihvosen kanssa KTM:n tulevaisuuteen liittyvistä asioista ja siitä, miltä yhtiön tulevaisuus näyttää Suomessa.

KTM AG:n omaehtoinen yrityssaneerausaika päättyi tiistaina ja tuolloin yhtiö tiedotti, että heidän velkojat hyväksyivät yhtiön suunnitelman. Sen mukaan KTM maksaa 30 % veloistaan (548 miljoonaa euroa) maaliskuun 23. päivään mennessä kertaluonteisena maksuna. Maksun jälkeen tuomioistuin vahvistaa saneeraussuunnitelman kesäkuun alussa ja saneerausmenettely päättyy. Kun maksu on suoritettu, pystyy KTM käynnistämään myös tuotannon uudelleen.

KTM AG:n tytäryhtiö KTM Nordic Oy vastaa KTM:n, Husqvarnan ja GASGASin moottoripyörien myynnin hallinnasta ja markkinoinnista Suomen ja Baltian alueille. Me keskustelimme KTM Nordicin toimitusjohtajan Jaro Sihvosen kanssa KTM:n uutisesta ja siitä, miten asia tulee näkymään Suomessa.

Olet ollut itse pitkään KTM:n palveluksessa. Millaisin miettein vastaanotit uutiset jatkosta? 

Olen luonnollisesti helpottunut ja tyytyväinen siihen, että saneerausprosessi on saatu päätökseen ja yhtiö voi jatkaa toimintaansa. Kyllä täytyy myöntää, että silmäkulma kostui. Takana on todella stressaavat ajat.

Velkojat hyväksyivät KTM:n ehdotuksen ja yhtiön pitää maksaa 548 miljoonaa ensi kuussa ja tämän jälkeen tuotanto saadaan uudelleen käyntiin, joka vaatii myös pääomaa. Mikä on KTM:n suunnitelma näiden varojen saamiseksi? 

Prosessi on vielä kesken, mutta tilanne näyttää tällä hetkellä erittäin hyvältä. Rahoitusneuvottelut ovat edenneet suunnitellusti, ja jo sovitut rahoitusjärjestelyt tukevat tarvittavan pääoman varmistamista aikataulun mukaisesti.

Onko jatkon osalta jo suuntaviivoja, miten yhtiö pyrkii parantamaan kannattavuutta, eikä samaan tilanteeseen enää jouduta? 

Olemme tehneet rakenteellisia muutoksia varmistaaksemme taloudellisen kestävyyden pitkällä aikavälillä. Tuotantoa on optimoitu vastaamaan paremmin globaalia kysyntää, lisäksi varastojen hallintaa on tehostettu.

Onko tietoa siitä, että tuleeko kaikki merkit jatkamaan? 

Tällä hetkellä Husqvarna ja GASGAS ovat kiinteä osa KTM:n strategiaa ja yhtiö jatkaa kaikkien kolmen brändin kehittämistä. Keskitymme tulevaisuudessa vahvemmin ydinliiketoimintaamme, eikä mitään merkittäviä muutoksia ei ole tiedossa.

Miten uudet uutiset tulevat vaikuttamaan KTM Nordicin toimintaan? 

Tilanne on nyt vakaampi, mikä antaa jälleenmyyjillemme enemmän ennustettavuutta. Tavoitteenamme on palauttaa toimitusten normaali rytmi ja varmistaa hyvä palvelutaso. KTM Nordicin toiminta jatkuu normaalisti ja keskeinen tehtävämme on tukea jälleenmyyjiä parhaalla mahdollisella tavalla.

Millainen saatavuus pyörissä ja varaosissa on tällä hetkellä? 

Saneerausprosessi on vaikuttanut hieman saatavuuteen, mutta tilanne on paranemassa. Varaosien saatavuus on tällä hetkellä noin 80 prosenttia, mutta hankintamääriä kasvatetaan maaliskuussa. Tällä pyrimme saavuttamaan 86–90 prosentin saatavuuden huhtikuun loppuun mennessä. Katupyörien tuotanto käynnistyy asteittain maaliskuun puolivälissä, ja ensimmäiset uutuusmallit toimitetaan asiakkaille huhti-toukokuussa. 

Offroad-mallien valmistus käynnistyy yleensä touko-kesäkuussa. Onko tällä hetkellä vielä tietoa 2026 mallien aikataulusta ja niiden valmistusmääristä? 

Offroad-mallien tuotanto alkaa suunnitelman mukaan heinäkuussa. 2026 mallivuoden valmistusmääriä on supistettu merkittävästi, jotta varastojen kierto vastaa paremmin nykyistä globaalia kysyntää. Itävallassa on yhä jonkin verran 2025 malleja varastossa, mutta aikaisemman statistiikan mukaisesti ne myydään loppuun ennen kuin 2026 mallien tuotanto käynnistyy. Otamme myös huomioon jälleenmyyjien varastoissa olevat 2025 mallit, toki osa malleista on jo myyty loppuun.

Tuleeko jälleenmyyntiverkosto jatkamaan samanlaisena kuin aiemmin? 

Jälleenmyyntiverkosto jatkaa nykyisessä muodossaan ja KTM Nordicin tavoitteena on tukea jälleenmyyjiä mahdollisimman hyvin. Tärkeintä on varmistaa asiakaspalvelun laatu ja tarjota jälleenmyyjille vakaat toimintaedellytykset.