Dungey kesti paineessa

Teksti
Ryan Dungey porskuttaa kohti titteliä. Ryan Dungey porskuttaa kohti titteliä.
Kuva
KTM images / Cudby S.
Videolinkit finaaleihin
450-luokan finaalin startin nappasi Mike Alessi, joka menetti ykköspaikan Dungeylle välittömästi. Eli Tomac aloitti kolmantena perässään Ken Roczen, jotka kumpikin ohittivat Alessin avauskierroksella samassa mutkassa. Seuraavassa kurvissa Roczen nousi toiseksi.
 
Seuraavat kierrokset mentiin Dungeyn ja Roczenin karatessa muilta. Roczen ahdisti Dungeyta tiukasti ja neljä kierrosta ennen maalia jenkki tekikin virheen, jolloin saksalainen iski. Roczen teki kuitenkin oman virheensä eikä pystynyt hyppäämään maalihyppyriä, jolloin Dungey otti ykköspaikan takaisin eikä lupunut siitä enää.
 
Dungeyn ja Roczenin perässä kolmospaikan otti Jason Anderson. He muodostavat myös sarjan kärkikolmikon, kun ajamatta on enää kolme osakilpailua. Dungeylla on 45 pisteen etumatka Roczeniin, joka on puolestaan 18 pistettä edellä Andersonia.
 

Stewart sarjan piikkipaikalla

250-luokan itärannikolla voittoa juhli Aaron Plessinger, joka on sarjassa toisena. Malcolm Stewart piti kakkossijallaan tiukan otteen mestaruuskapulasta. Stewart johtaa sarjaa kymmenen pisteen marginaalilla, mutta jäljellä on vielä neljä osakilpailua.
 
Martin Davalos on sarjassa kolmantena.
 
450-luokan finaali

2016 Indianapolis Supercross 450 Main Event... by CBM-RACING

 
250-luokan finaali

2016 Indianapolis Supercross 250 Main Event... by CBM-RACING