Nooh, saako kaksipuolikkailla kaksitahtisilla ajaa pikkunelareiden joukossa 2018?
- Asia on mielenkiintoinen ja tuntuu olevan kovasti tapetilla harrastajien keskuudessa. Mitään ei ole vielä päätetty asian suhteen, lajiryhmän sääntövastaava Petri Niemelä kertoo.
Niemelä muistuttaa, että lajiryhmän tehtävä on tarkastella kotimaista motocrossia laajasti, monelta näkökantilta, ja tehdä ehdotukset sääntömuutoksista Suomen Moottoriliiton (SML) hallitukselle, joka lopullisesti hyväksyy tai hylkää ehdotukset.
- Päätös hyväksyä kaksipuolikkaat kaksitahtiset EM-sarjan EMX250-luokkaan julkistettiin kansainvälisen moottoriliiton toimesta vasta helmikuussa. Se tuli nopeasti tälle kaudelle emmekä halunneet kiirehtiä asian kanssa Suomen kisoihin liittyen.
OSTA KÄYTTÖOIKEUS
Sisältö jota yritit avata on tilaajille. Hanki itsellesi nyt käyttöoikeus tilaamalla Xracing OFFROADPro-lehti.
Lehtitilaus alk. 79,90 € / 7 numeroa
- Xracing OFFROADPron lehdet paperisena ja digitaalisena
- OFFROADPron ja Xracingin aiemmin ilmestyneet numerot digilehtinä
- xracing.fi -verkkopalvelun käyttöoikeus