GOTLANNISTA

Kirjoittaja: PETRI PARTTINo on se vaan niin uskomattoman vaikeaa kirjoittaa ggnn.ssstä koska se on niin pieni kilpailu! Tos lehdessä luin just ,et kyseessä on mailman suurin endurokilpailu!Eikä siinä velä mitään tuon kilpailun voitti jos ette nyt sattunut tietämään suomalainen mitään sanoman mailmanmestari samuli ARO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jolle tämä voitto oli kuin jos voisi sanoa kruunununjalokivi! Jätkä ajaa ensin voittoon mm enskassa ja sit ggn, joka jota arvostan hyvin pitkälle on loistava päätös kaudelle!Kisassa ajettiin karmeissa olosuhteissa!Aamulla herättiin klo 5.30 ja ruvettiin vetää kamoja päälle. sen jälkeen aamiaiselle.Joka oli tietysti myöhässä!Sit kats.ja jonottamaan lähtöpaikalle.olitiin lähtöpaikalla n7.45 ja hyvissä asetelmissa.Portit aukes klo8 ja sit mentiin odotusalueelle.eka startti eli muijat ja viiskypäst ja joku muu luokka lähti . sit oli midän eli tosimiesten vuoro n10min noitten jälkeen.No voi v valot vaihtu eikä peli lähtenyt tulille ekalla!!!!!!!No lähti tokalla ja matkaan! Meidän luokassa oli 840 kisaajaa eli luokka 5 oli pientä hässäkkää ku piti ohittaa pari kaveria siinä ekan tunnin aikana.Eli kierros kesti n 35-40min.Ekal kiekal rollarit huusi hoosiannaa joten eiku huoltoon jossa erinomainen hmkn senior huolto jota ilman meistä kukaan ei olisi tätäkään reissua tehnyt kiitokset juvalle töttiksselle ,benille,ja tietty team päällikölle Tauno ÖRTENILLE tästä kaikesta huollosta!Se oli eka kiekka tai itseasiaassa se oli jo kolmas. No sit ku mäkin olin jo sata kertaa jo olin tässä kisassa ollu ni olis pitäny tietää ,et ei voi ajaa lasienkaa vaan opetella ajamaan ilman! Mä ite sanoin jätkille ja yhelle mimmille eli tarulle et lasien kanssa ei voi ajaa enää 2 kiekan jälkeen!ja mitä teki vanhapaska otti uudetlasi ja lähti taas vain et pääs 1 km ja pois!No ajettiin ja aika oli huima 3.29 ja 5 kierrosta.Edellisen kerran kun olin ggn1ssä aika oli 3,010, sou ja sijoioyus oli 29 nyt sijoitus oli 70/840/joten kaiken tämän jälkeen täytyy olla tyytyväinen tulokseen!

Kirjoittaja: PETRI PARTTIanteeksi pienet kirj.virh.

Kirjoittaja: TOM NORDMANKuulostipa rankalta kisalta! Onko kukaan vielä ehtinyt laittaa nettiin kuvia?

Kirjoittaja: Pentti RaittilaHyvä Partti tosi upeeta tekstiä, maailma on menettänyt Sinussa suuren toimittajalahjakkuuden taksin ratin taakse. Jatka vaan rohkeasti kommenttejasi... oikein kuulin sinun sinivalkoisen äänen kajahtelevan. No tietysti olisi ihan kiva saada Gotlannin tulokset vaikka fin-enduron sivuille ja jos siellä olisi myös lajiryhmältä tiedote lajiparlamentilta, niin hyvä :) Pappa

Kirjoittaja: AKI IMMONENHienoa tekstiä ! Joo hyvä kun edes me lukijat/osallistujat tiedotetaan asiasta ja eikun uudestaan ensi vuonna ! viis rundia on komea saavutus siinä mutahel...tissä !

Kirjoittaja: PETRI PARTTIKiitti Pappa! mutta oli se hienoa kun SAMULI nousi lavalle ottamaan palkintoa ja aploodeja vastaan paikallisessa jäähallissa!PS ääni on vieläkin vähän kähee. Ens vuonna kaikki mukaan myös mikkelin porukat!

Kirjoittaja: PETRI PARTTItulokset löytyy www.ggn.com tai se