Ktm sxs/doma
Kirjoittaja: Jaakko VarjusEli sellaista olis kun olen tuohon omaan -03 piikkiseen exc:hen vaihtamassa putkistoa niin onko tuo doma sovelias muillekkin aluistoille kuin vain ja ainoastaan crossi radalle?
Itsellä on 125 suzukissa fmf:än putkisto ja siihen tottuneena välitän todellakin enemmän hieman luonteellisesta koneesta kuin aivan tasapaksusta tehoalueesta, mikä ei mitenkään tuolla ktm:än 2seinäisellä vakio putkellä säväytä. Vääntöä ei kyllä voi moittia, mutta kun ei se tunnu menevän vauhdikkaammalla pätkällä ei niin eteen eikä taakse.
Joten ne joilla on kokemusta tuollaisesta doman kokoputkistosta lyhyellä vaimentimella niin kertokaa pois.
Ja vielä sen verran, että tarvitsisiko pyörä muuten säätää tuolle putkelle? Pitäisi kait olla hyvän keskitehon omaava putki joka on kevyimpiä ja tehokkain luokassaan ktm:ään. Ajattelin että pääsuuttimen vaihtaisin pykälää isommaksi ja pitäisin huolen että on villoja aina änärissä. Eli noilla "säädöillä"kö pelittäisi eikä paukkuisi?
Mutta kertokaa nyt kaikki mielipiteennekin vaikka ei niin kokemuksia olisikaan.
Kiitos ja kumarrus.
- Kirjaudu tai rekisteröidy kirjoittaaksesi kommentteja