neste kytkimen ilmaus

Kirjoittaja: Tuomas Kurunsaariniin olisiko neste kytkimen ilmaukseen vinkkiä miten olisi helpoin tapa????

Kirjoittaja: Janne J.Se pitää ilmata "takaperin". Eli työntää siihen tarkoitukseen myytävällä ruiskulla, tai paremmin itsetehdyllä (Esim otat 50ml lääkeruiskun ja laitat sen päähän letkua, joka istuu siihen ruiskun päähän ja nestekytkimen työsylinterin päässä olevaan ilmaus nuppiin. Letku kannattaa joko liimata tai tiivistää siihen ruiskuun jollain nippusiteillä.) kytkinnestettä työsylinterin päästä, niin kauan, että ilma poistuu nestesäiliön kautta. Joidekin tahojen mukaan tämä on myös paras/tehokkain tapa ilmata jarrut.

Sitten avaat nestekykimen nestesäiliön, imet ruiskun täyteen nestettä ja isket sen sinne työsylinterin päässä olevaan ilmausnuppiin kiinni, avaat ilmausruuvin ja painat KOVAA ruiskusta. Sitten puristat niin kauan, että näät/pyydät jonkun katsomaan, ettei kytkimen nestesäiliöön tule enää ilmakuplia, vaikka puristat. Sitten suljet ilmausruuvin tiiviisti samalla ruiskua puristaen, ettei ilmaa pääse kytkimeen vahingossakaan. Valmis!

Itse tein ruiskun itse, koska esim. KTM:n maahantuoja perii tavallisesta letkulla varustetusta lääkeruiskusta, johon on isketty KTM-logo, käsittääkseni aivan kohtuutonta korvausta. Minulle nesteeksi kytkimeen suositeltiin 5W etuhaarukka öljyä ja hyvin on toiminut.