Olenko liian vanha

Kirjoittaja: Michael AhlmanOnko liian myöhäistä aloittaa motocross tai enduro 16 vuotiaana? Onko siinä mitään järkeä?

Kirjoittaja: Jarno Lauri Ponkalaei muuta ku ajamaan, mulla oli viimeksi sun ikäsenä piikin honda ja nyt 8 vuotta myöhemmin ostin välikoon 80 hondan, ajaminen se on tärkeintä

Kirjoittaja: VEIJO KÄMÄRÄINENPojat hei ! Ei millekkään aloittamiselle ole ikärajoja. Nyt ilmeisesti mietitään voiko voittaa jotain ( MM, SM ,Piirin mestaruus)jos nyt vasta aloittais. Jos semmoiset mietteet on Sulla, kannattaako/onko järkee, älä yritä mitään. Odottelet vaan kotona jos sattus tapahtuun jotain...Tottakait tavoitteita voi olla ja niitä tietty pitääkin olla. Mutta tärkeitä on , että tekee. Kuuskyppisenä voi alkaa ajaa vaikka enskaa , ei se oo kiellettyä. Moniin lajeihin mestareita on syntynyt "liian vanhana". Nää kaikki on kiini haluista, valmiuksista ja ennen kaikkea, että ALOITTAA. Ennen puhuttiin mm. että uimarin tulee olla 14 - 16v. sen jälkee on seniili vetsku. Ei mitään mahiksia voittajaksi. Vaan miten on tänään....Aloita ihmeessä, äläkä mieti ikääsi. Se on kuule paskanhailee meille viiskyppisille vetskuille , onko 14v.vai ikäloppu 16 v.....Kähmy

Kirjoittaja: Jyrki EckertJoel Smets ajo ekan kisansa 18 vuotiaana. Ja on viela ehtinyt voittamaankin jotain...

Kirjoittaja: Jani MielonenEi ole todellakaan liian myöhäistä aloittaa. itse ostin oman ekan pyörän(cr 250 vm.89) pari kuukautta ennen kuin täytin 16 ja hyvin on oppinut ajamaan.Eikun pyörän ostoon ja ajelemmaan vaikka omaks huviks.

Kirjoittaja: JUKKA HAVENTOVielä ehtii vaikka maailmanmestariksi, jos vaan intoa ja lahjoja (ja tuuria ja rahaa) riittää. Koskaan ei ole liian vanha aloittamaan varsinkaan harrasteajamista.