Endurospoorit Jämsässä

Kirjoittaja: J RainioMinä päivinä, mihin aikaan ja missäpäin Jämsässä endurokuskit treenaa? Onko joku yhteyshenkilö? Voiko ajaa päivällä vai vain iltaisin? Ihmettelee kesälomalainen.

Kirjoittaja: Mikko EkblomTohon niffen kommenttiin sen verran et reivingintien varrella olevalla enduroradalla ajo on KAIKILLE ilmaista eikä mitään kannatusmaksuja tarvi maksella! Kunhan vaan ajellessaan pysyy ks. baanalla eikä ala tekeen mitään omia. Ehdotuksia voi toki antaa. Tervetuloa vetään vaikka vähän kauempaakin! t.maanomistaja

Kirjoittaja: VESA LIIMATTATerve! Kävin Jämsän Nesteellä kysymässä 26.6 ajolupaa crossiradalle. Myyjän mukaan heillä ei ole niitä. Mistähän voi kysyä seuraavan kerran?

Kirjoittaja: Kees van NiftrikJämsästä Mänttään päin käännyttäessä on Jämsän Moottorikerhon motocross-rata, joka on hyvin ylläpidetty crossirata. Ajolupia kaupataan Jämsänkosken Nesteellä, joka on n. 1 km pohjoiseen Mäntän liittymästä. Mäntän tietä eteen päin noin puolessa välissä (20 km) on reivingin tiehaara, jonka molemmin puolin on isoja ja vaihtelevia spooreja (leveämpiä kuin suomalaiset motocross-radat keskimäärin). Suhdetoimintaa maanomistajaan pitää yllä puolestaan Mäntän Moottorikerho (kannatusjäsenyys 50 fim), johon kannattaa varmaan ottaa yhteyttä ennen kuin menee pöräyttelemään luvatta. Samalla aukeaa mahdollisuus myös Mäntän seudulla oleviin mestoihin. Molemmilla seurakunnilla on aktiivista seuratoimintaa läpi vuoden.

Kirjoittaja: Laine Juha-PekkaSoittele Huolto-Kaksikkoon 014-718005 tai Veskulle 014-712221