Olipa kiva ajelu

Kirjoittaja: Ville HuttunenTänään aamulla la 7.5. pakkasin mopon ja kamat peräkärryyn ja meinasin lähteä pörryyttämään jollekin lähialueen crossiradalle Keski-Uudellamaalla. Netistä en löytänyt oikein minkään kerhon sivuilta estettä ajamiselle. Suuntasin ensin Vantaan vauhtipuistoon, joka olikin suljettu tulevien autokisojen takia. Sitten Tuusulan moottorikerhon isännöimälle Ohkolan radalle, joka sekin oli suljettu, syytä ei ilmoitettu. Uhmakkaasti ajoin vielä Porvooseen Kulloon radalle, jossa traktori korjaili rataa, ei asiaa sinnekään. Paikallislehden välityksellä sain tiedon Sipoonradan tilasta: rata-alue on suunnistus tantereena koko viikonlopun. Kilometrejä tuli yhteensä 140 peräkärryn kanssa, aikaa meni yli kolme tuntia ja ajokeli olisi ollut mitä parhain. Ei kuitenkaan autossa istumiseen.

Onkohan paikallisten moottorikerhojen kattojärjestö yhteistuumin päättänyt pitää pärinättömän viikonlopun? Lisäksi ihmetyttää tässä Suomen lyhyessä ajokaudessa sekin, että joka ainut rata on huollon alla kaikki maanantait. Eiköhän nyt olisi pienen porrastuksen paikka kerhojen kesken. Hei yhteistyötä!

Tällä menolla emme saa paljon tarjottua ajoharjoittelumahdollisuuksia esim. vaikkapa lahjakkaille juniorikuskeille ja Suomea maailmankartalle. Herätkää päättäjät ja moottoriliitto/lajivalmennus! Asialle on tehtävä jotakin!

En todellakaan ihmettele, että porukat ajelevat kielletyillä alueilla.

t. Ville

Kirjoittaja: LAURI MANNINENSen verran vielä, että ihan kivasti radat on Suomessa auki verrattuna esim. Ruotsiin tai Ranskaan jossa radat on usein vain viikonloppuisin + yhtenä arkipäivänä auki. Monen radan säilymisen kannalta on aika olennaista, että ne on auki suhteellisen rajoitetusti. Joka päiväinen meteli saa aika nopeasti lähialueen asukkaat hermostumaan ja sitä kautta radan lopullisesti suljetuksi.

Kirjoittaja: Miika SavoKaikilla ei ole edes mahdollisuutta päästä ajamaan lähiympäristössään, ainakaan puhuttaessa crossista. Esim. Tampereelta käsin on vain 2 rataa 50 km sisällä (Kaanaa ~50 km ja Toijala ~45 km). Joskus vaan tulee tilanteita jolloin lähimmäinen rata ei ole auki. Tämä tilanne on ennakoitava ja tiedostettava.

Edellisen kommenttini pointti oli siinä, että koska kaikilla seuroilla ratatilanteen informointi ei toimi samalla tavalla, on puhelinsoitto ratavastaavalle harrastajan kannalta varmin ja kenties ainoa oikea tapa varmistaa radan tilanne. Itsekin olen aiemmin ajanut monesti täysin turhaan satoja kilometrejä suljettuina olevien ratojen vuoksi. Nyttemmin olen aina ottanut selvää radan tilanteesta ennen reissuun lähtemistä.

Kirjoittaja: LAURI MANNINENOhkolasta sen verran, että siellä oli lauantaina kaivuri hommissa että saadaan uusittu rata kuntoon tiistain sarjacrosseihin. Itsekin yritin päästä lauantaina ajelemaan ja todellakin kaikki radat oli lähialueilta kiinni. Onneksi itselläni on mahdollisuus mennä kotiradalle ajamaan jos muut sattuu olemaan kiinni / surkeassa kunnossa. Vantaalla on ilmeisesti kastelulaitteet rikki ja pölystä on tullut valituksia, osittain siksi rata on ollut vähän vaihtelevasti auki.

Kirjoittaja: Miika SavoSuomessa on ollut tapana että jos haluaa varmasti päästä jonnekin kauemmas harjoittelemaan, on viisasta suorittaa soittokierros ratojen aukioloajoista tiedustelemiseksi. Samalla kannattaa kysyä radan kunnosta, jos haluaa varmistaa ettei tule pettymystä paikalle päästyään.

Turhaa syytellä seuroja, oma moka sanoisin.

Kirjoittaja: Ville HuttunenOma moka myönnän sen, mutta olisi ollut kiva ajella ja tarkoitus ei ole syyttää varsinaisesti ketään. Monien harrastaijien kannalta olisi varmasti hyvä, että kaikki lähialueen radat eivät olisi kiinni samanaikaisesti, ehkä lyhyen kesämme parhaana viikonloppuna, jolloin ajohalut ovat korkeimmillaan. Viestini on lyhykäisyydessään se, että radat olisivat mahdollisimman paljon auki joustavasti (kovalla käyttöasteella). Kirjoitin asiasta siksi, koska en todellakaan ollut ainut pettynyt, joka kierteli ratoja lähiympäristössä.

Eikö olisi kiva, jos aina olisi mahdollisuus ajamiseen ainakin jossakin lähialueella. Monen juniorin taustajoukot eivät viitsi lähteä viemään ajokalustoa sataa kilometriä sivuunsa ja harrastus kärsii pahasti.

t. Ville

Kirjoittaja: MIKA HALMELAHei Ville

Kyllä suunta on ihan hyvä mutta ajankohta hieman väärä, ainakin Kulloon radan osalta. Ja mitä tiedottamiseen radan aukioloajoista tulee niin Kulloon radan kohdalta on selvä teksti esim täällä offroadpron ratainfossa, että rata avataan aikaisintaan 14.5. Tervetuloa sen jälkeen ajelemaan tämänkin turhan kerran edestä!

Ei varmasti ollut paras keli autossa istumiseen mutta ei se myöskään ollut sitä töissä olemiseen... =)

Ystävällisin terveisin

Mika Halmela, P-BMK:n sihteeri

Kirjoittaja: JAN WIKSTRÖMjoo ja lavangon radasta on ollut ilmoitukset tällä palstalla että on kiinni.

Kirjoittaja: Kees van NiftrikMoi Ville,

Sähän ajelet aivan väärällä suunnalla. Hankoon olet aina tervetullut - Hangossa on aina maastomoottoripyöräilijän ystävä! Ei vaan, täytynee byggaa joku portaali näillekin tiedotusluonteisille asioille, kun nämä maksulliset kuviot eivät välttämättä skulaa optimaalisesti.