kytkin ei palauta

Kirjoittaja: Esko VirtanenElikkä siitä jousesta on jännitys mennyt eikä kytkin palaudu enää kun sen laittaa pohjaan.Miten saan sen jousen vaihdettua?

Kirjoittaja: Esko Virtanenwww.yamaha-motor.com -> parts&service -> parts catalog -> motorcycle -> 1990 -> YZ80 -> ja toi osa numero 22 pitäis vaihtaa.Ei vaa ota onnistuakseen sen vaihtaminen.

Kirjoittaja: SAMI TUPPURAINENLaske öljyt pois, avaa kytkin koppa. Irroita painelevyn (8) pultit (12). Vedä tangot (16) ja (17) pois, varo ettei tankojen välissä oleva kuula(18) häviä tai putoa moottoriin. Nyt käyttövipu (23) pitäisi nousta ylös kun avaat sen lukitus ruuvin.
Kannattaa samalla tarkistaa painejousien kunto(11).

Kirjoittaja: Pentti RaittilaNiin siis kytkin jää luistamaan vai? Ei näitä juttuja voi netissä neuvoa. Jos mopo on vm. -90 on ihan varmaa, että kytkin kello ja kruunu ovat kuluneet niin suurille pykälille, että ne on viilattava tasaisiksi, tai ostettava uudet. Myös levyt voi olla niin loppu, että ne on uusittava kaikki. Kytkinpakan pitää toimia kokonaisuudessaan ja pitää olla kokonaisälyä asiaan. Sitä ei ole "nettinörteillä".

Kirjoittaja: SAMI TUPPURAINENJos joku kysyy miten joku osa vaihdetaan eikö kysymykseen voi vastata ihan selkeästi. Se on sitten eri asia tuleeko mopo kyseisen jousen vaihdon jälkeen kuntoon jota, itsekin kyllä epäilen.Pitääkö aina ruveta kirjoittelemaan jotain lässytyksiä siitä että, asioita ei voi selvittää netin kautta... Monelle on suuri kynnys soitella "alan asiantunteviin" liikkeisiin kun niiden vastaukset on todennäköisesti vielä enemmän metsässä kuin täällä foorumissa, enkä nyt tarkoita muutamaa suomessa off road pyöriin erikoistunutta liikettä vaan japanilaisia omenaporia myyviä liikkeitä joista löytyy vastaus kaikkeen.

Kirjoittaja: Pentti RaittilaSorry, en tarkoittanut missään tapauksessa loukata ketään sanalla "nettinörtti". Kuitenkin kun moottoripyörän kytkinpakassa on 6-8 jousta, ja vaikka kytkin saattaa näyttää joissakin "räjäytyskuvissa" yksinkertaiselta, on siinäkin vikojen mahdollisuuksia satoja. Toivottavasti kerhoissa pidetään huoltoiltoja, ja toivottavasti kylissä ja kaupungeissa on "vanhoja kartaaneita", jotka jaksavat selittää näitä asioita nuoremmille. Ja toivottavasti nuoret kuuntelee... nämä ovat käden taitoja, ja olen edelleenkin sitä mieltä, että niiden opettaminen ei onnistu netissä. t. Pappa

Kirjoittaja: Ari SkogKyseisen jousen saat vaihdettua kun otat ensiksi kytkinkopan pois, avaat kytkimen jousien ruuvit, otat painelevyn pois, jolloin kytkimen työntötanko vapautuu ja sitten voit nostaa kytkimen työntövivun ylös ja vaihtaa siihen sen kyseisen jousen.

Ari

Kirjoittaja: TUOMAS MÄKINENMistähän jousesta nyt on kyse. Eihän kytkimessä ole periaatteessa kun ne jouset jotka painaa levyjä yhteen. Mikä pyörä? Kerro tarkemmin ongelmasta?